Atrakcje w Chanii

Zwiedzanie
'Αρχαιολογικό Μουσείο Χανίων' - Chania
'Αρχαιολογικό Μουσείο Χανίων' - Attribution: Γιάννης Χουβαρδάς

W prefekturze Chania znajduje się wiele ciekawych zabytków archeologicznych oraz naturalnych obiektów przyrodniczych.

Można również zwiedzić następujące obiekty: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Morskie Krety, statek Minojski, Muzeum Folkloru, muzea w klasztorach, Dom Eleftheriosa Venizelosa. W obrębie miasta najważniejsze atrakcje to Temenos Kioutsouk Hassan w porcie weneckim, kościół Św. Mikołaja, dzielnica Kasteli rejonie starego miasta, położona na wzgórzu na południe od portu oraz stary pałac Rektora, Firka Castle i zabytkowe mury w okolicy Topana.

W okolicy warto zobaczyć niesamowitą starożytną osadę Agia Triada i katolicki klasztor na półwyspie Akrotiri, Park Narodowy z wąwozem Samaria, Sideroportes Agia Roumeli, Polirrnia i klasztor Chrisoskalitissa. Około 12 km na wschód od Chora Sfakion, na południowym wybrzeżu Krety znajduje się twierdza Fragkokastello. Warto również zwiedzić Apterę, ruiny starożytnego miasta zbudowanego w V wieku, które odkryto podczas wykopów przeprowadzonych po drugiej wojnie światowej.

Monastery of Agia Triada of Chania in Crete, Greece.
'Monastery of Agia Triada of Chania in Crete, Greece.' - serg_dibrova / Shutterstock

W mieście Chania warto poświęć więcej czasu na zwiedzanie. Szczególnie polecamy stary wenecki port, w którym możemy podziwiać zabytkową architekturę oraz malownicze krajobrazy. W okolicy znajdziemy tawerny, w których można delektować się specjałami kuchni kreteńskiej. Port jest idealnym miejscem na wieczorne spacery dla zakochanych par i nie tylko.

Kolejną, ciekawą atrakcją wyspy Kreta jest płaskowyż Omalos o wysokości 1000 m, znajdujący się na zachód od Lefka Ori i 38 km na południowy wschód od miasta Chania. Ten magiczny rejon jest ściśle związany z walką mieszkańców Krety o wolność i dlatego o Omalos traktują tradycyjne pieśni ludowe wyspy. Podczas pobytu na Krecie warto zobaczyć jak najwięcej miejsc na całej wyspie, gdyż jest tu naprawdę wiele atrakcji turystycznych, których zwiedzanie to prawdziwa przyjemność, a zarazem ciekawe doświadczenie.