Kalyves - Chania

Kalyves
'Fullmoon - View from Erodios Apartments' - Chania
'Fullmoon - View from Erodios Apartments' Stefanos Vasdekis - Travelmyth.com

Kalyves to piękna nadmorska miejscowość położona w regionie Apokoronas w zatoce Souda, 19 km na wschód od Chanii, niedaleko miejscowości Almyrida i Plaka. Jes to zarazem jeden kurort słynący na całym świecie z pięknych plaż. Apokoronas stanowi jeden z najbardziej zielonych terenów zachodniej Krety, jednocześnie charakteryzujący się dużą różnorodnością. Na tym terenie wspaniały krajobraz tworzą lasy, wzgórza, góry z widokiem na morze, a także budowle o ciekawej architekturze.

W Kalyves znajduje się również osada rybacka położona w pobliżu drogi z Chanii do Retimno, w odległości 19 km od Chanii i 42 km od Retimno. Osada w formie amfiteatru położona jest wzdłuż plaży Kalyves między dwoma wzgórzami i rzeką Xydas, która dzieli wioskę na dwie części, a z mostów można obserwować pływające w niej kaczki.

Rzeki Xydas oraz Kylaris znajdującej się w zachodniej części Kalyves tworzą urodzajną dolinę, w której rosną gaje oliwne.

Ze względu na żyzne gleby i strategiczne położenie geograficzne przy wejściu do Zatoki Souda, Miejscowość Kalyves była zamieszkiwana prawdopodobnie już od czasów starożytnych, a o magii tego miejsca najlepiej jest się przekonać na własne oczy. W górach wschodnich Kalyves znajdował się jeden z dwóch portów starożytnej Aptery – Kissamos (nie mylić z Kissamos Kasteli), Stąd jest bardzo blisko do jednej z głównych atrakcji w okolicy zwanej 'Ippokoronion'.

Na wschodnich wzniesieniach Kalyves znajdują się ruiny zamku Castello Apicorono. W XVI wieku miejscowość Kalyves została zniszczona przez piratów Barbarossy, a przez kolejne wieki była głównym miejscem wielu bitew, włączając w to walki podczas rewolucji kreteńskiej.

Kalyves to miejscowość turystyczna, w której znajdziemy wiele małych hoteli i apartamentów, tawerny, sklepy, kawiarnie, banki, pocztę, aptekę i przychodnię.

Główna, piaszczysta plaża ma długość około pięćset metrów i otaczają ją płytkie wody. Dużą zaletą plaży są rosnące na niej pokaźne drzewa tworzące cień, z którego możemy skorzystać chroniąc się przed zbyt intensywnym działaniem słońca. Plaża została oznaczona Błękitną flagą, a dzięki obecności ratowników możemy czuć się bezpiecznie.

Po drugiej stronie rzeki Xydas znajdziemy inne, mniejsze oraz słabiej zagospodarowane plaże.

Kalives beach blue flag
'Kalives beach blue flag' - Stefanos Vasdekis - Travelmyth.com

Kalives beach
'Kalives beach' - Stefanos Vasdekis - Travelmyth.com

Kalives harbour
'Kalives harbour' - Stefanos Vasdekis - Travelmyth.com

Kalives second bridge
'Kalives second bridge' - Stefanos Vasdekis - Travelmyth.com

Kalives from the beach
'Kalives from the beach' - Stefanos Vasdekis - Travelmyth.com

Fullmoon at Kalives beach
'Fullmoon at Kalives beach' - Stefanos Vasdekis - Travelmyth.com

Kalives village view from the beach
'Kalives village view from the beach' - Stefanos Vasdekis - Travelmyth.com

Erodios Apartments - Kalives, Chania, Crete
'Erodios Apartments - Kalives, Chania, Crete' - Stefanos Vasdekis - Travelmyth.com

Kyani Beach Resort - Kalives, Chania, Crete
'Kyani Beach Resort - Kalives, Chania, Crete' - Stefanos Vasdekis - Travelmyth.com
Hotele i apartamenty: Kalyves