Chania – tu spełniają się marzenia!

Miasto Chania
'Chania' - Chania
'Chania' - Attribution: Theophilos Papadopoulos

Chania jest zazwyczaj pierwszym miejscem na wyspie Kreta odwiedzanym przez turystów. W mieście poza malowniczymi widokami, możemy spotkać się z ciekawym tradycyjnym stylem życia oraz niezwykłą kreteńską gościnnością. Spacerując po Chanii możemy podziwiać niesamowite piękno tego miasta. Chania znajduje się w północno-zachodniej części Krety. To wspaniałe miasto zamieszkuje około 60 000 mieszkańców i jest drugim co do wielkości miastem Krety, po Heraklionie. Region Chania rozciąga się wzdłuż północnego wybrzeża wyspy, ok. 70 km na zachód od Retimno i 145 km na zachód od Heraklionu i dzieli się na pięć części: Kydonia, Apokoronas, Sfakia, Selino i Kissamos.

Miasto powstało na terenie starożytnej Kydonii - najpotężniejszego w czasach starożytnych miasta zachodniej Krety. Styl typowy dla czasów Wenecjan nadaje miastu niepowtarzalny charakter. W Chanii można również podziwiać architekturę turecką, co wiąże się z panowaniem Turków w czasach Imperium Osmańskiego.

Chania dzieli się na dwie części: stare miasto oraz zajmujące większy obszar, nowe miasto. Stare miasto, znajdujące się obok starego portu, było otoczone starymi fortyfikacjami z czasów Wenecjan, jednak do dziś zachowały się tylko ich wschodnie i zachodnie fragmenty. Centrum nowego miasta rozciąga się niedaleko starego miasta, szczególnie w kierunku południowym.

Imponujące góry Lefka Ori wznoszą się na południe od miasta Chania i rozciągają się aż po południowe wybrzeże Krety nad Morzem Libijskim. Góry słyną z licznych wąwozów, spośród których warto wyróżnić najdłuższy w Europie (16 km długości) Wąwóz Samaria. Zwykle osoby odwiedzające Kretę natychmiast zakochują się w lokalnej kuchni kreteńskiej oraz cudownych plażach. Podczas pobytu w Chanii warto zażyć kąpieli morskiej na plażach w Elafonissi i Falasarna. Żeby tam dotrzeć, musimy pójść górską drogą, co zajmie trochę czasu, jednak w nagrodę otrzymamy piękny widok na okoliczne wioski i wąwozy, co zrekompensuje wszelkie niedogodności.
Hotele i apartamenty: Miasto Chania