Tradycyjna wioska Vamos

Vamos
'Lefka Ori' - Chania
'Lefka Ori' - Attribution: Shepard4711

Vamos to niewielka miejscowość położona w odległości 26 km od miasta Chania. Vamos wciąż zachowuje swój autentyczny kreteński charakter i przez cały rok odbywają się tu różne lokalne uroczystości. Jest to również ważny rejon, w którym promuje się eko- i agroturystykę, jako że teren porośnięty jest licznymi drzewami oraz stanowi siedlisko dla wielu gatunków zwierząt. Osoby pragnące zwiedzić ten region i podziwiać jego wspaniały krajobraz, mogą skorzystać z zakwaterowania w jednym z wielu małych hoteli.Wioska Vamos odegrała bardzo ważną rolę w historii Krety, gdy podczas okupacji tureckiej próbowano ją podbić.

Vamos to bardzo malownicza miejscowość, która zachowała swój tradycyjny i oryginalny charakter przez lata, a wiele budynków wygląda jak w pradawnych czasach. Liczne budynki w których znajdują się między innymi sklep z winami, kawiarnia i szkoła dla dziewcząt, zostały zrekonstruowane, a część z nich przeobrażono w hotele.

Polecamy wynająć samochód, aby dokładniej zwiedzić okolicę i przekonać się o jej walorach. Można tu napotkać na wiele budowli, np. kościoły o ciekawej architekturze. Warto również zwiedzić miejscowości Xirosterni, Souri, Palailoni, Drapanos i kilka innych, które znajdują się zaledwie kilka kilometrów od Vamos.

W kwietniu w Vamos można uczestniczyć w 'Hochlidovradia' czyli 'uczcie ślimaczej”. Jest to tradycyjna uczta, w której ślimaki 'chochlioi” w lokalnym języku), ulubiony przysmak mieszkańców Krety, gotuje się na różne sposoby i każdy może ich skosztować. Wszystkiemu towarzyszy muzyka i tańce oraz Tsikoudia (rakija).
Hotele i apartamenty: Vamos